Před založením spolku

19. února 2007 v 18:02 | Josef Havrda |  Okolnosti založení spolku
Ač poměry snůškové nejsou v okrese nejpříznivější, jak bylo v předešlém oddíle naznačeno, přece se dalo a dá se zde včelařit se slušným výsledkem.Proto již v dřívějších letech bylo na okrese několik vynikajících včelařů, kteří vlastní silou a prozíravostí ve včelařství vynikli, neboť nebylo tehdy ani přednášek, ani včelařských časopisů a literatury, aby se mohli včelaři poučiti. Mezi těmto vynikajícími včelaři jsou mi zvláště známi:
František Tichý a Josef Hroch,
prvý řídící učitel, druhý učitel, oba na jedné škole v Bohdanči. O nich napsal Fr.Tichý, syn, tuto vzpomínku:
"Včelaření učitelů možno datovati od vynalezení úlů Dzierzonových. Před tím učitelé byli nuceni hledati si vedlejší obživy jinak, tak kupř. otec měl svou kapelu a s ní chodil "vyhrávat kasace" a jinak takřka šumařil. Když Rakousko ztratilo Itálii a s ní severoitalské hedvábnictví, nutilo učitele k chovu hedvábnictví. Tak v Bohdanči chovali učitelé bource morušového i dubového. Vydáním pokrokových zákonů Hasnerových, ulehčilo se škole i učitelům, odpadla závislost na faře a i finančně se učitelům trochu pomohlo. V těch dobách otec, Hroch a Vísner z Moravan byli persekvováni. A aby vyhnuli se různému podezírání, agitaci a dalšímu pronásledování, vrhli se s velkou chutí na včelařství, v němž našli příjemnou zábavu a zaměstnání, a vyhnuli se společnosti, která je dříve osočovala (fara, učitel Jedlička a t.d.) Otec byl konservativnější, klidnější, ale jeho spolutrpitel Hroch byl mladší, podnikavější, odvážnější. Dali se tedy do včelařství. Začátky byly dosti kruté. Dnes snad by mnozí včelaři nedovedli překládat včely z klátů do domečků Dzierdzonových. Když se tak trochu zmohli, pojali po návrhu Hrocha úmysl vystavět včelnice. Otec si dal vystavěti včelnici od řemeslníků, Hroch většinou hleděl si udělati všecko sám. Ve škole na půdě oba svorně pracovali, malovali úle, každý jinou barvou, jiným vzorem. Otec měl včelnici na 48 rodin, hroch asi na 40.. Objednávali si včelstva krajinská a tak počet jejich včelstev rychle rozmnožovali. Otci bylo to stálé rojení až proti mysli, tak, že i úle nastavoval, rozšířil je ještě o nástavek.. Hroch byl mnohem snaživější, pilnější. Ten již tehdáž nečekal na rojení a sám si dělal oddělky. V tom čase se začala síti u Bohdanče řepka olejka, bílý jetel býval již dříve set, k tomu ještě aleje lip a dosti luk a to vše dávalo dosti snůšky.. Úle měli Datheovy, na dvě patra, ale každé se dalo děliti ještě na dvě polopatra. Rámky ve všech úlech byly stejných rozměrů. Mezistěny nebyly ještě známy, na rámky se jen lepily proužky staršího díla - nálepky. Dokud jsem byl doma jako student, rád jsem s otcem ve včelnici pracoval. Večer po práci a po večeři scházívala se u včelnice společnost včelařů,. Nejčastějším hostem býval truhlářský mistr Sekyrka, také včelař. Měl to k nám jen přes zahradu. Otci pomáhal při včelaření náš příbuzný Jos. Jaro, zámečník. Vlivem těchto lidí rozšiřovalo se včelařství v "domečkách" nejen po městě, ale i po okolních vesnicích. V Bohdanči ve škole to lidi viděli, zalíbilo se jim to. Hroch hned radil a pomáhal a strýc Jaro chodil po vsích překládat z klátů do domečků. Ten stav trval asi od let 70tých. Roku 1878 stal se Hroch řídícím učitelem v blízkých Živanicích a otec osaměl. Býval nemocen a já byl doma. Otec se té práci věnovati ani sám nemohl a včelnice scházela, včelstev ubývalo, až při jeho smrti zbylo ve včelnici jen asi 10 rodin. Po jeho smrti matka s Jarem včelnici rozprodala".
K tomuto náčrtku ještě dodávám já: Zdá se, když se tito dva včelaři rozešli, že oba ve své činnosti ochabli, neboť i Hrochovi v Živanicích včelstev ubývalo, až mu zbylo je několik čeledí. Přispělo k tomu také to, že vedl správu školy, Každodenně cvičil mládež v hudbě a církevním zpěvu, obdělával několik korců polí, které měl za malý poplatek od záduší za řízení choru a tak na včelaření mu zbývalo málo času. S Hrochem do Živanic zároveň přišel jsem i já jako mladý učitel a od něho později nabýval jsem prvních praktických vědomostí. Ve dvou se to prý vždycky lépe táhne! A i Hroch počal býti horlivější. Já jsem začal včelařit s čistokrevnými vlaškami, které se i Hrochovi líbily a od nich si matky pěstoval. Po smrti Tichého stal se řídícím učitelem v Bohdanči, kde pilně ve včelařství pokračoval, zhotovil si sám druhou včelnici a to ze samých slamáků, kterou i slaměnými došky pokryl. Připravoval se také do výslužby "aby v ní neměl dlouhé chvíle", ale dlouho se z ní netěšil, neboli zakrátko zemřel.
Vyhlášenými včelaři byli také
Václav Jansa
Josef Grus
Cyrill Christen,
o nichž je podrobnější zpráva dále
Podobně velký vliv na zvelebení včelařství ve svém okolí měli
Josef Vojáček
a Ant. Hruša.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama